Miki Plichta

Budujem komplexnú komunikáciu značiek či jednotlivcov na sociálnych sietiach. Som Social Media Architect. Mojim poslaním je otvoriť organizácie, spraviť ich sociálnejšie so zmyslom – Vytváram sociálnejšie organizácie.

KONTAKTUJTE MA

  • Home
  • /
  • Projekty
  • /
  • Ako sa pripraviť na tvorbu prvých videoblogov?
Island geotermalna energia
Generosity crowdfunding | Miki Plichta | Project | Geothermal Energy 2

Ako sa pripraviť na tvorbu prvých videoblogov?

Vybral som sa na Island spoznávať a dokumentovať neobmedzené možnosti geotermálnej energie. Aké to bolo natáčať videoblogy prvýkrát v živote?

Tento ostrov, ktorý pôsobí oveľa zelenšie ako jeho ľadový názov je mekkou čistej energie. Ukrýva sa v majestátnej prírode, neskrotných zvieratách, neobmedzenej geotermálnej energii, a v neposlednom rade aj v prívetivých ľuďoch. Zážitky sú fajn, no dokumentácia zážitkov je oveľa podstatnejšia.

Rozhodol som sa o tom nakrútiť dokument. Podarilo sa mi pripraviť rozhovory so skutočnými pioniermi vo využívaní energie z hĺbin Zeme:
• majiteľ Friðheimar farm
• šéfkuchár Kjot & Kunst restaurant
• prevádzkár Secret Lagoon
• sprievodca v Hellisheidi Geothermal Power Station

Ak rýchlo prezeráte stránku, tak Vás aspoň navnadím krátkym trailerom.

V tejto dobe je tvorba video-obsahu najlepšia forma dokumentácie práce. Osobne, mám skúsenosti s réžiou, ako aj s postprodukciou, napr. v tomto školskom projekte. Samotné držanie kamery, natáčanie záberov v teréne, či živé komentovanie bola pre mňa terra incognita. Preto je tento blog o mojej prvej skúsenosti zo surovej produkcie videí, zlyhaniach a malých víťazstvách. Na záver som spísal odporúčania pre začínajúcich video-blogerov v teréne. Pri ďalšom natáčaní v podobnej divočine ich budem nosiť stále pri sebe.

Ako sme natáčali rozhovory na Islande?

Na Island vycestoval skromný tím, menovite ja a moja priateľka. Priateľka všetko natáčala, ja som zodpovedal za zvyšok. Prenajali sme si auto, čo bol výborný nápad, keďže sme získali mobilitu a extra flexibilitu. Pobudli sme tam štyri plné dni. Toľko základné informácie.

Počasie
To je na Islande úplne bláznivé, aj v júli. Museli sme sa vysporiadať so silným vetrom (40km/h) a opakovaným dažďom. V takomto počasí sa natáča veľmi ťažko najmä ak pracujete s robustnejšou technikou. Nechuť stále montovať a demontovať techniku je obrovská. Najkrajšie počasie bolo neskoro večer, keď sme už boli mimo prírodných skvostov. Slnko totiž zapadá až okolo 23:30. Veď posúďte sami 🙂

Technické zabezpečenie
Mali sme k dispozícii celkom slušný digitálny fotoaparát. Pred prípadným dažďom ho mala ochrániť špeciálna pláštenka. Vedel som, že kvôli hluku z vetra budem potrebovať externý mikrofón. Pre stabilitu záberov naopak rozkladací statív. Niekedy sme však zabudli na statív, či na osožnú handričku, s ktorou sme utierali objektív. Inokedy nám pláštenka tak vadila, že sme nemohli manipulovať s objektívom a prispôsobovať si zábery.

Sprievodný text
Pôvodne som si myslel, že sa postavím pred prírodný skvost a predstavím miesto. Plus, pridám pár vtipných komentárov. Zaimprovizujem. Avšak, keď ste nervózny z vecí, ktoré neviete ovplyvniť ako napr. počasie, tak improvizácia je tá najhoršia voľba. Priznávam, že som trochu zanedbal prípravu textov. Pokiaľ ste prvýkrát na neznámom mieste, tak predpripravené texty sú veľkým plusom.

Rozhovory
Približne tri týždne pred cestou som začal oslovovať zaujímavých ľudí na interview. Podarilo sa mi uloviť majiteľa Secret Lagoon, geológa z geotermálnej elektrárne Hellisheiði, zakladateľa farmy vykurovanej z geotermálneho tepla Friðheimar a kreatívneho podnikateľa, ktorý vedie reštauráciu na geotermálnej pare Kjot & Kunst. Bol som dochvíľny, rovnako aj moji hostia. Rozhovory prebehli veľmi hladko, napomohla tomu ochota Islanďanov. Termíny rozhovorov som zvolil tak, aby na každý deň vyšiel zaujímavý rozhovor s hodnotným obsahom. Prakticky to však nebolo možné, lebo logistika. Prirodzene som zviazal kľúčové zastávky počas dlhej cesty do vzdialenejších miest. Jeden deň bolo viac rozhovor a zaujímavých záberov, iný zase pomenej.

Sociálne siete
Boli sme na Islande v júli 2017. Našťastie, roaming v EÚ a EHP bol už zrušený. Teda voláte a surfujete na internete ako zo Štiavníka;) Mohol som tak slobodne a bez obmedzení zdieľať dobrodružné momenty v reálnom čase. Rozhodol som sa preto pre publikáciu videí na Instagram Stories. Ďalšia záležitosť, ktorá berie čas a energiu. Komentoval som tak dianie naokolo a označoval úchvatné miesta. Na konci dňa som si to všetko stiahol, aby som to mohol niekomu raz ukázať v celku.

Instagram Stories 

Ako budem postupovať nabudúce?
Je zjavné, že pár veci vyšlo, pár veci sa však nepodarilo. Preto som spísal niekoľko odporúčaní, ktoré by nabudúce poriadne uľahčia prácu v teréne.

On-site checklist
a) technické zabezpečenie (mikrofón, statív, nabitý fotoaparát, obal na foťák)
Čím praktickejšie, tým lepšie!
b) vatové zábery miesta – panoráma
Lebo divák chce vidieť celok a prostredia, v ktorom sa to všetko odohráva.
c) vatové zábery s protagonistom
Imidžovka musí byť.
d) vety – predstavenie
Kde som, čo som, a čo to robí.
e) otázky – interview
Pripravené otázky, pokojne napísane v poznámkach na mobile.
f) fotografia – interview
Fotografie s výnimočnými ľuďmi majú cenu zlata.
g) sociálne siete (IG Stories)
Lebo zdieľam autentické zážitky v reálnom čase.

Bonus
Soft-skills komponenty
a) pohoda v tíme. Sme trpezliví, nehádame sa. Mne na odbúranie trémy pomáha, keď prirodzene konverzujem s kameramanom. Nemenej dôležité je byť sýty, mať dostatok vody. Pohoda v tíme sa odrazí na záberoch.

Dokument

Celý dokument s titulom ČISTÁ ENERGIA | Dokument o využívaní geotermálnej energie na Islande si môžete pozrieť aj tu. Verím, že oceníte slovenské titulky 🙂

Update

Videa mali medzinárodný ohlas:) Môžete si prečítať článok z popredného geotermálneho portálu ThinkGeoEnergy – Interviews with geothermal energy pioneers in Iceland – videos embedded, z Európskej rady pre geotermálnu energiu (EGEC) Views from the inside – geothermal energy pioneers in Iceland a z kalifornskej Geothermal Resources Council Iceland: Videos – A Young Professional from Slovakia and his Passion for Geothermal Energy. Pre fajnšmekrov, je tu aj turecká verzia 🙂 İzlanda’daki jeotermal enerji öncüleriyle yapılan röportaj videoları.

Som LinkedIn Storyteller. Hackujem váš branding, aby vynikla vaša osobnosť, nadanie a biznis.

Pridaj komentár